Krosno - www.rckp.krosno.pl

logo.png 2f107b5705b95684827e5a79f78ae40a
top news port info kali mstr galp inwe
Banner NHEF.jpg 8e21fc87e234ab09b398e7afd4316bd7
Wystawy w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza 2020 na zakończenie roku: plastyka i grafika
23.06.2020 Małgorzata Baranowska-Mika

W pracowniach plastycznych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie powstają tysiące prac - od imponujących rozmiarów płócien i malarstwa, przez rzeźby, kolaże, rysunek, kończąc na pracach wykonanych w technikach grafiki tradycyjnej. Na zajęcia Pracowni na piętrze, Pracowni Grafiki Tradycyjnej i Klubu Umiałka uczęszczają dzieci, młodzież i dorośli, znajdując wspólny język - język sztuki. Wystawa podsumowująca rok artystyczny to okazja zarówno do zobaczenia części twórczej działalności uczestników zajęć, jak i poznania autorów oraz ich sposobu patrzenia na świat.

Podsumowanie roku artystycznego: Pracownia na piętrze
Pomiędzy rzeczywistością, a światem wyobraźni nie ma widocznej granicy. Nasz cel to spontaniczność w wyrażaniu siebie. Podczas spotkań w „Pracowni na piętrze” rozwijamy zdolności plastyczne i twórcze. Nie ograniczamy się w doborze techniki i materiałów - tak o Pracowni mówi pomysłodawczyni i instruktor Magda Balwierczak. Uczestnicząc w zajęciach, dzieci, młodzież i dorośli, poznają różnorodne techniki pracy, biorą udział w plenerach malarskich i organizują własne wystawy.

Uczestnicy zajęć pracowali w trzech grupach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli. Tematy zajęć obejmowały podstawy rysunku, malarstwa, a także rzeźby. Prace, które powstały w Pracowni podczas co tygodniowych zajęć - a w czasie obostrzeń związanych z pandemią - w domach, wiele mówią o tym, co jest ważne dla artysty, jak widzi on świat, pokazując go przez pryzmat barw czy doboru technik. Na wystawie zobaczyć będzie można prace niemal pięćdziesięciu uczestniczek i uczestników zajęć.
Instruktor Pracowni na piętrze: Magda Balwierczak

Podsumowanie roku artystycznego: Pracownia Grafiki Tradycyjnej
W przestrzeni Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza zobaczyć będzie można niemal 150 prac wykonanych w wielu technikach graficznych: linoryt, intaglio, mokulito i monotypia czy techniki łączone oraz o różnej tematyce: exlibrisy, portrety, abstrakcje i to, co autorzy widzą na co dzień.
Autorami prac są dzieci, młodzież oraz dorośli, a prace każdego z nich charakteryzują się oryginalnymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.
Pracownia Grafiki Tradycyjnej dysponuje profesjonalnym wyposażeniem warsztatu. Uczestnicy zajęć tworzą grafiki autorskie w oparciu o tradycyjne techniki graficzne, takie jak: sucha igła czy mezzotinta, linoryt - również linoryt barwny, monotypia, kalograf. Niekiedy łączone są różne techniki druku, co wzbogaca walory odbitki graficznej. Eksperymentowanie z materiałem drukującym, sposobem mieszania i nakładania farby sprawia, że prace uzyskują nowoczesny i niepowtarzalny charakter. Uczestnicy Pracowni Grafiki Tradycyjnej na kolejnych konkursach - krajowych i międzynarodowych - honorowani są nagrodami i wyróżnieniami.
Instruktor Pracowni Grafiki Tradycyjnej: Joanna Topolska-Uliasz

Podsumowanie roku artystycznego: Klub Umiałka
Klub Umiałka - inkubator talentów, które będą rozwijać się w przyszłości w ramach innych klubów i pracowni RCKP. Uczestniczyło w nim 24 dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat. Poza częścią teatralno-ruchową Umiałki spełniały się plastycznie w różnych technikach plastycznych z użyciem farb, pasteli, kredek, plasteliny czy włóczki. Znaczącą część swojej twórczości dzieci zabierały ze sobą do domu, część jednak będzie można zobaczyć podczas wystawy podsumowującej rok artystyczny.
Klub Umiałka prowadzą: Katarzyna Bartuś, Anna Jakubik

Wystawa dyplomowa uczniów Liceum Plastycznego w Krośnie
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, galerie wystawiennicze i hole, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Wystawa czynna: do wrzesień 2020

Prezentowane na niniejszej wystawie prace to realizacje dyplomowe uczniów klasy IV PLSP im. T. Brzozowskiego w Krośnie. Prace pochodzą z dwóch pracowni kierunkowych: sznycerstwa i aranżacji wnętrz. Większość eksponowanych dyplomów powstało w roku szkolnym 2019/2020. Oprócz aktualnych dyplomów prezentowane są prace z lat wcześniejszych. Czternastu tegorocznych maturzystów jest autorami różnorodnych prac, wykonanych w drewnie, makiet wnętrz, rysunków postaci i martwych natur, plansz projektowych, obrazów i rzeźb.

Spacer po niedostępnym, weekendowa akcja #OdkryjKrosno, zbiega się z otwarciem wystaw plastycznych na zakończenie roku artystycznego. W czasie spaceru wystawy będzie oglądać 26 i 27 czerwca 2020, w godzinach 18.00-23.00 i 28 czerwca 2020, godzinach 10.00-16.00. Obowiązują zapisy.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się