Krosno - www.rckp.krosno.pl

logo.png aef593a7c6923da38fa17b3208d709e3
top news port info kali mstr galp inwe
Banner NHEF.jpg 0998fcd2252e520604c4fa5b9fb6b461
DKF "16 MM" Z REWELACYJNYM REPERTUAREM
09.01.2020 Małgorzata Baranowska-Mika

W październiku 2020 artKino Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza świętować będzie 20-te urodziny. I taki sam jubileusz obchodzić będzie, istniejący w kinie od samego początku, DKF "16mm". Krośnieński DKF ma za sobą bogatą historię i niezliczoną liczbę miłośników kina ambitnego, niekoniecznie komercyjnego. Daje możliwości obcowania z wizją świata najlepszych reżyserów tak polskich, jak i światowych. Stawia sobie zadanie nie tylko na przejęcia idei prezentowania filmów nagradzanych, ale również podejmujących tematy z każdej dziedziny życia. Francuska encyklopedia Larousse’a podaje takie oto określenie DKFu: „stowarzyszenie, które stawia sobie za cel szerzenie kultury filmowej”. I tak tutaj właśnie jest.

W styczniu 2020, zgodnie z zasadami doboru tylko doborowego repertuaru, DKF "16mm" zaprasza na:

DKF 16mm_styczeń 2020

9 stycznia 2020, godzina 19.00 - DWÓCH PAPIEŻY - dramat dozwolony od 15 lat

W 2012 roku kardynał Bergoglio (Jonathan Pryce), głęboko zawiedziony kierunkiem, w którym zmierza Kościół Katolicki prosi papieża Benedykta (Anthony Hopkins), aby pozwolił mu przejść na emeryturę. Zamiast tego nękany wątpliwościami i stojący w obliczu skandalu Benedykt wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Watykanu, aby wyjawić mu tajemnicę, która wstrząśnie podstawami kościoła. Na tle toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem i poczucia winy z przebaczeniem, te dwie skrajnie różniące się postacie będą musiały stawić czoła przeszłości i znaleźć wspólny język. To wszystko, aby zapewnić przetrwanie kościoła i nie stracić zaufania milionów wyznawców.
To zaskakujące przy tak poważnym temacie, ale film ogląda się z lekkością. „Dwóch papieży” to bowiem film elegancki i klasyczny. Produkcja zwyczajnie dobra i angażująca. Film jest wyśmienicie zagrany. Anthony Hopkins i Jonathan Pryce nie raz już pokazali, że potrafią doskonale grać, a tutaj w piękny sposób ogrywają przywary swoich postaci. Cała produkcja zasadza się natomiast na zażartych dyskusjach obu panów, a duet aktorów potrafił wycisnąć z tego nieco teatralnego pomysłu wyjściowego jak najwięcej emocji. To opowieść o dwóch mężczyznach, którym przyświeca wspólny cel – polepszenie sytuacji Kościoła. Różnią się tylko sposobem definiowania tej przemiany.

reżyseria: Fernando Meirelles
scenariusz: Anthony McCarten
gatunek: dramat religijny
produkcja: Argentyna, USA, Wielka Brytania, Włochy

DKF 16 mm styczeń 2020

16 stycznia 2020, godzina 19.00 - NA NOŻE - kryminał, film dozwolony od 15 lat

"Na noże" to kryminał w reżyserii Riana Johnsona, twórcy produkcji "Gwiezdne wojny: ostatni Jedi". Produkcja jest swoistą laurką i ukłonem dla legendarnej pisarki Agathy Christie, jej stylu budowania intrygi i rysowania postaci. Film ten rozpoczyna się jak wiele znanych nam kryminałów. W posiadłości na obrzeżach miasta ginie znany pisarz... kryminałów. Stwierdzono samobójstwo, ale ktoś nie zgadza się z tą opinią i sądzi, że denatowi w przejściu na tamten świat pomogły osoby trzecie. W ten sposób do akcji wkracza znany detektyw Benoit Blanc. Jego pojawienie rozpoczyna szereg dziwnych wydarzeń w całej sprawie. Reżyser w swoim projekcie zebrał naprawdę pierwszą ligę Hollywood, zarówno jeśli chodzi o młode pokolenie, jak i to bardziej doświadczone. Pierwsze skrzypce gra tutaj Daniel Craig, który doskonale bawi się swoją rolą, podchodząc do niej z wielkim przymrużeniem oka. Obok niego tak znani i nagradzani aktorzy - Jamie Lee Curtis, Toni Collette, Michael Shannon czy Christopher Plummer. Bardzo dobra intryga, fantastyczne kreacje aktorskie i świeże podejście do kryminału sprawiają, że na seansie widz świetnie się bawi.

reżyseria i scenariuz: Rian Johnson
gatunek: dramat, komedia kryminalna
produkcja: USA

DKF 16 mm styczeń 2020

23 stycznia 2020, godzina 19.00 - OFICER I SZPIEG - historyczny dramat biograficzny, film dozwolony od 15 lat

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Romana Polańskiego od czasów „Pianisty”. Epicki thriller „Oficer i szpieg” na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze Romana Polańskiego. Na festiwalu w Wenecji film został uhonorowany Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI i są to pierwsze od dekady laury dla polskiego twórcy na weneckiej imprezie.
„Oficer i szpieg” opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” na stałe współpracujący z Polańskim.

reżyseria: Roman Polański
scenariusz: Robert Harris, Roman Polański
gatunek: biograficzny, polityczny, dramat historyczny
produkcja: Francja, Włochy

DKF 16mm styczeń 2020

30 stycznia 2020, godzina 19.00 - DEERSKIN - francuska komedia dozwolona od 15 lat

Jeden z największych przebojów sekcji Piętnastka Reżyserów na ostatnim MFF w Cannes. Bohaterką czarnej komedii Quentina Dupieux jest… kurtka z frędzlami. To ona staje się fetyszem niejakiego Georges’a, przegranego gościa, który po zakupie zamszowego ciucha zaczyna marzyć o sławie filmowca. Wydawszy ostatnie pieniądze, mężczyzna błąka się po francuskiej prowincji, z każdym dniem zbliżając się coraz bardziej do granicy obłędu. Zaczepia ludzi, gada z frędzlami, chwyta za kamerę, snuje się po wzgórzach. W siatkę swoich fantazji, zmyśleń i kłamstw wciąga miejscową barmankę, która nocami hobbystycznie przemontowuje stare produkcje. To film o zwyczajnym szaleństwie – przyznał reżyser. – Ale przede wszystkim też o wolności: o tym, co z nią robimy. Mieszając komedię z kinem grozy i dramatem obyczajowym, "Deerskin" ani na chwilę nie traci kontaktu z rzeczywistością – dziwność i absurd są tu jak zdumiewające narośla na surowej materii. To także aktorski tour de force Jeana Dujardina. Aktor znany z oscarowego "Artysty" jako gadający z kurtką Georges kpi z własnego gwiazdorskiego statusu.

reżyseria i scenariuz: Quentin Dupieux
gatunek: komedia
produkcja: Francja

opracowanie materiałów dystrybutora

artKino, ul. Bieszczadzka 1
tel. 13 43 212 23 lub 13 43 218 98 w. 159
e-mail:

wejściówka na DKF "16mm" 10 zł, z KKM 8 zł

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się