Krosno - www.rckp.krosno.pl

logo.png 7f41825d011ec35581a97478a9c154e6
top news port info kali mstr galp inwe
Portal
PEJZAŻE MUZYKI 2011
15.07.2015 Redakcja RCKP

PEJZAŻE MUZYKI, WIOSNA 2011 od 20 marca do 17 kwietnia.

Serdecznie zapraszamy na cykl koncertów i spektakli muzycznych. To kolejna krośnieńska wiosna pod znakiem muzyki. Obecna edycja przyniesie nam ogromną różnorodność form, epok i nastrojów. Od koncertu filharmonicznego, poprzez operę, spektakl baletowy, wariacje na temat Chopina, aż po poezję śpiewaną.

• 20.III.2011, 19.00 – Filharmonia Lwowska, Cztery Pory Roku od Vivaldiego do Piazzolli, bilet 20 zł, KM 15 zł, KMM 10 zł. Zespół WIRTUOZI LWOWA powstał w 1994 roku w Lwowskiej Filharmonii i złożony jest z najlepszych muzyków – kameralistów. Orkiestra często koncertuje ze znanymi dyrygentami i solistami z Polski, Austrii, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Niemiec. Zespól współpracował z Jerzym Maksymiukiem, Józefem Wiłkomirskim, Szymonem Kawallą, Teresą Żylis – Gara, Wadimem Brodskim, Kają Danczowską.  WIRTUOZÓW LWOWA oklaskiwała publiczność we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Watykanie, Danii i Polsce. W programie koncertu: Mozart, Vivaldi, Albinoni, Brahms, J. Strauss, Skoryk, Gardel, Piazzolla, Anderson.

• 21.III.2011, 11.00 – Filharmonia Lwowska, Edukacja Muzyczna, bilet 7 zł. Specjalny Koncert dla szkół. Powtórzenie koncertu niedzielnego, połączone z narracją na temat utworów i kompozytorów.

• 27.III.2011, 18.00 – Opera Śląska, Nabucco, opera, bilet 50 zł, KM 40 zł, KMM 30 zł. Sam Giuseppe Verdi powiedział po prapremierze NABUCCO w najsłynniejszym teatrze operowym świata – mediolańskiej La Scali, 9 marca 1842 roku, Z tą opera prawdę mówiąc rozpoczęła się moja kariera artystyczna… Miał wtedy 29 lat. Dla artysty był to potrójny sukces – artystyczny, polityczny i osobisty. Opera w swej treści kryje przejrzyste aluzje do walki narodu włoskiego o wyzwolenie i zjednoczenie. Publiczność nagradzała arie gromkimi brawami. Pieśń chóru Va’ pensiero przez wiele lat odgrywała rolę hymnu patriotycznego. I po dziś dzień w szkołach uczą się jej włoskie dzieci. Wreszcie wykonawczyni głównej partii sopranowej Giuseppina Strepponi została żoną kompozytora. Realizację NABUCCO na swojej scenie Opera Śląska powierzyła znakomitemu reżyserowi Laco Adamikowi. Adamik pracuje dla najlepszych teatrów dramatycznych w Polsce, realizuje spektakle Teatru TV, koncerty i festiwale. Ma w swoim dorobku Cyganerię, Czarodziejski flet, Kniazia Igora, Halkę, Aidę, Tannhausera, za którego został nagrodzony Złotą Maską.

• 3.IV.2011, 16.00 – Teatr Muzyczny w Lublinie, Nie tylko Jezioro Łabędzie, spektakl baletowy, bilet 20 zł, KM 15 zł, KMM 10 zł. Głównym celem tego koncertu jest uświadomienie widzom, nawet tym najmłodszym, że taniec i choreografia, choć wydaje się być podporządkowana muzyce, jest wobec niej sztuką partnerską. Choreograf tak jak kompozytor czerpie swe natchnienie z otaczającego go świata z malarstwa, grafiki, ulotnych przeżyć czy wzruszeń, które czasami bardzo trudno wyrazić jest słowami. Zarówno artysta malarz, kompozytor, poeta czy choreograf, każdy z nich poprzez swoją dziedzinę sztuki maluje obrazy, każdy z nich na swój sposób próbuje "dotknąć" delikatnych strun naszej wrażliwości.
W pierwszej części koncertu zawarte będą walce, polki, tanga i charlestony. Dopełnieniem całości jest duży fragment sceny wesela ze "Skrzypka na dachu" oraz fragment suity baletowej "Carmen" G. Bizeta. Tak duża rozpiętość dzieł muzycznych pozwoli nam zobaczyć zespół baletowy w różnorodnych technikach tańca oraz pokazać pracę kilku choreografów.
Są to przeważnie fragmenty z muzycznych spektakli teatralnych, gdzie taniec i choreografia były uzupełnieniem całości spektaklu, reżyserskiej wizji i miały za zadanie podkreślić charakter poszczególnych scen.
Drugą część wypełnią układy choreograficzne, które nie powstały jako elementy spektakli, każdy z nich stanowi odrębną, zamkniętą całość. Na spektakl serdecznie zapraszamy całe rodziny. To wspaniała artystyczna przygoda z baletem w różnych jego poetykach i odsłonach.


• 8.IV.2011, 18.00 – koncert zespołu Raz Dwa Trzy, bilet 50 zł, KM 40 zł, KMM 30 zł. Zespól Raz Dwa Trzy powstał w lutym 1990 roku. a już trzy miesiące później wygrał 26 Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Zespół ma w swoim dorobku siedem albumów studyjnych - w tym dwie platynowe płyty, trzy albumy koncertowe. 
Od początku istnienia w zespole grają Adam Nowak, Grzegorz Szwałek, Jacek Olejarz, a do składu dołączyli Mirek Kowalik i Jarek Treliński.

• 12.IV.2011, 19.00 – Trio Fuera, Chopin a la Musset, koncert kameralny, tylko 200 miejsc na scenie, bilet 20 zł. Koncert kameralny w wykonaniu trio Piotr Rangno - akordeon, Robert Horna - gitara, Alexander Morsey – kontrabas. TRIO FUERA powstało w 2006 roku. Program CHOPIN A LA MUSETTE łączy odległe geograficznie, ale podobne pod względem emocjonalnym utwory Fryderyka Chopina i Astora Piazzolli.
Zespół koncertuje w Niemczech, Holandii i Polsce.

• 17.IV.2011, po mszy o godzinie 18.00, kościół oo. Franciszkanów – Siedem ostatnich słów Chrystusa na Świętej Górze, monodram Olgierda Łukaszewicza. z towarzyszeniem kawrtetu smyczkowego.  Wstęp wolny. "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu", to dzieło słynnego wiedeńskiego klasyka Josepha Haydna, splatające dźwiękowe piękno z siłą religijnego doznania. Ta kameralna kompozycja, znana również w wersji oratoryjnej i orkiestrowej, zyska szczególną oprawę w klimacie Wielkiego Postu.
1 - Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią! 
2 - „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju” 
3 – „Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja” 
4 - „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?” 
5 - „Pragnę” 
6 - „Wykonało się!” 
7 - „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”.

Powiązane galerie:
PEJZAŻE MUZYKI 2011
15.07.2015 Redakcja RCKP
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się